מהחוק ועד לפרטים הקטנים: כל מה שצריך לדעת על נגישות לנכים בעסק

בשנים האחרונות המודעות לנושא נגישות לנכים עלתה בצורה משמעותית, לא מעט בזכות החוק שתפקידו לעגן תקנות ליישום כללי הנגישות. במאמר הבא נסביר מה מגדיר חוק הנגישות בבתי עסק ואילו אביזרי נגישות אנחנו ממליצים לכם להתקין, על מנת לאפשר ללקוחות שלכם לקבל את כלל השירותים שאתם מציעים.

מה מגדיר החוק לנגישות בעסקים?

תפקידו של חוק הנגישות הוא למעשה לאפשר לבעלי מוגבלויות שונות לממש את הזכות שלהם להשתלב בחברה ממש כמו כולם. העיקרון הבסיסי של החוק הזה הוא שאדם בעל מוגבלויות רשאי לקבל את כלל השירותים להם הוא זקוק באופן שוויוני ובכל מקום בו הוא נמצא.

כתוצאה מחיקוק החוק, גובשו ונקבעו תקנות שונות שתפקידן להבטיח את האכיפה בכל בתי העסק בישראל, מה שכמובן הביא עמו דרישה להיערכות מסיבית החל מרמת המודעות ועד ליישום בשטח. מעבר לעובדה שהחוק מגדיר תקנות ברורות, מצופה מכל בית עסק בארץ לעשות אקסטרה מאמץ על מנת לאפשר לבעלי מוגבלויות לקבל את השירותים השונים שהוא מציע.

התקנת משטחי אזהרה

נכון, החוק אמנם לא מחייב אתכם להתקין משטחי אזהרה מסוגים שונים בעסק, אך אין ספק שאם אתם רוצים לבוא לקראת הלקוחות שלכם מדובר במהלך מתבקש. כשאנחנו מדברים על משטחי אזהרה אנחנו מכוונים בין השאר לגבשושיות אזהרה בהדבקה לעיוורים מנירוסטה (בדידים). את הגבשושית הזו מתקינים בסמוך לצידי המדרגות, כך שהאדם שעולה ויורד מהן ידע שיש מדרגות לפניו.

מהחוק ועד לפרטים הקטנים: כל מה שצריך לדעת על נגישות לנכים בעסק

מאחזים לנכים

בתור בעלי העסק אתם אמונים על הביטחון של בעלי המוגבלויות גם בשירותים הציבוריים. לכן, אנחנו ממליצים לכם להתקין מאחזים לנכים, כאלה שיסייעו להם להתיישב על האסלה ולהתרומם ממנה. יש מגוון רחב של מאחזים לנחים, החל מידית אחיזה מתרוממת, מאחז מתקפל עם רגל לחיבור רצפתי לקיר גבס, סבוניה לאמבטיה עם מוט אחיזה זוויתי ועוד. באמצעות המאחזים הללו אתם מראים ללקוחות שלכם שאתם הולכים צעד אחד קדימה בכל הקשור למודעות לנושא.

פסים למניעת החלקה

לעיתים בעלי מוגבלויות פיזית עלולים להחליק כשהם עולים או יורדים במדרגות. לכן אנחנו ממליצים לכם להתקין פס אנטי סליפ למניעת החלקה להדבקה על גרם מדרגות. מדובר בפסי דבק קלים מאד להתקנה, כל מה שאתם צריכים לעשות זה לנקות היטב את האזור באמצעות חומר מסיר כתמים ושומנים, להסיר את הניילון ולהדביק את הפס במרחק של כ- 2 ס"מ מהמדרגה עצמה.

רמפה טלסקופית

בהמשך לדיון שלנו על מדרגות, אתם צריכים לתת את הדעת גם על בעלי מוגבלויות המתניידים באמצעות כיסאות נכים. מין הסתם, בעלי המוגבלויות האלה לא יוכלו לעלות ולרדת את המדרגות כמו כאלה שמצליחים להלך על שניים. לכן, אנחנו ממליצים לכם להתקין רמפה טלסקופית 2-3 שלבים להעברה ושינוע כיסאות נכים. גלגלי הכיסא פשוט יעלו ויתגלגלו על גבי הרמפה ויהוו כגשר עבור הנכה שיוכל לטפס אותן בקלות.

מראה מתכווננת לנכה

זכרו שבניגוד לאנשים רגילים, בעלי המוגבלויות לא יכולים להשתמש במראה שמותקנת בגובה קבוע ובלתי משתנה. לכן, אנחנו ממליצים לכם להתקין מראה מתכווננת שתאפשר לנכה לכוון אותה לכיוון שבו נוח לו להביט בה. מדובר במראה בעלת מסגרת מאלומיניום דמוי נירוסטה מוברש, כך שבנוסף לעובדה שהיא מסייעת לנכים היא גם תורמת לעיצוב חדר השירותים שלכם בעסק.

לסיכום, כבעלי עסקים אין ספק שאתם צריכים לעשות מאמץ עבור לקוחות בעלי מוגבלויות ולא רק ליישם את החוק. מומלץ להתקין גם אביזרי נגישות נוספים שיסייעו להם לקבל מכם את כל השירותים שאתם מציעים בעסק.

נגישות