פוביות נדירות שכל רופא חייב להכיר

פוביות נדירות

פוביות הן חלק בלתי נפרד מהחיים. למעשה, כמעט כל אדם חווה פוביה, בדרגה קלה עד חמורה. הפוביה היא למעשה מצב נפשי של פחד מוגזם מפני אובייקט או סיטואציה, כאשר מרבית האנשים אשר סובלים מפוביות מודעים באופן מלא לעובדה כי לפוביה שלהם אין שום בסיס. יחד עם זאת, הם מתקשים להתמודד ועל כן לרוב ימנעו מחשיפה לפוביה. חשוב לציין בנקודה זו כי פוביה היא הפרעה שכיחה מאוד, אולם היא גם רחבה מבחינת הפוביות. עולם הרפואה יודע לספק מענה נפשי רחב בעבור טיפול בפוביות, אולם עדיין ישנן פוביות נדירות שרבים מהרופאים לא מכירים ולכן גם לא יודעים לספק את האבחון הנכון לטובת טיפול בהפרעה אשר פוגמת באופן משמעותי באיכות החיים. מהן הפוביות שכל רופא חייב להכיר? להלן סקירה מיוחדת:

אמטופוביה

אמטופוביה היא פוביה שמגיעה לידי ביטוי בפחד מהקאות. מדובר בפחד לא נשלט הכולל לא רק חשש מפני הקאה עצמית אלא גם פחד מפני צפייה בפעולה של הקאה. מבוגרים שסובלים מהתופעה הזו מתקשים מאוד לתפקד במצבים שבהם הם צריכים לטפל למשל בבן משפחה שלא מרגיש טוב וצריך להקיא, כאשר הפוביה עצמה מתייחסת גם להקאה עצמית עד לכדי מצב של התקף חרדה רק מעצם המחשבה לגבי הקאה. מומלץ לקרוא בהרחבה על פחד מהקאות מאחר ומדובר באחת מחמש הפוביות הנפוצות בקרב נשים, גברים ואפילו בני נוער וילדים וזאת מתוך מטרה ללמוד על דרכי הטיפול והסיוע בעבור מבוגרים ובני נוער המתמודדים עם הפוביה הזו.

אנופטפוביה

בעידן המודרני, המודעות לגבי רווקות מאוחרת נמצאת במגמת עלייה, לא מעט בזכות מקרים שפורסמו באמצעי התקשורת בנוגע לגברים ונשים שחוששים להיכנס למערכת יחסים זוגית ולהתחייב. אולם, האם ידעתם כי קיימת פוביה מפני עצם הרווקות? אנופטפוביה היא פוביה מפני הסטטוס כרווק/ה וכן חשש מבחירה לא נכונה עד לכדי הימנעות מוחלטת מכניסה למערכת יחסים, וזאת למרות הרצון העז באינטימיות. גברים ונשים שחווים את הפוביה הזו מדווחים על חוסר שביעות רצון כללית ע

מיסופוביה

מיסופוביה היא פוביה מפני רעשים והיא מגיעה לידי ביטוי בחרדה או עצבנות כתוצאה מהאזנה לקולות כמו למשל גזיזת ציפורניים, לעיסת מסטיק ולעיתים אפילו קול של שיעול או נחירה. הסיבה להיותה פוביה נדירה נובעת בעקבות הנחה שגויה אודות רגישות בשמיעה או אובדן שמיעה. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי קיים קשר הדוק בין הפוביה הזו לבין הפרעת OCD ועל כן הטיפול המקובל הוא טיפול רגשי כמו למשל טיפול CBT אשר כולל חשיפה למקור של רעשים שגורמים לחרדה וקושי, כל זאת מתוך מטרה ליצור מערך התמודדות יעיל שיאפשר לקבל שליטה על הפוביה – מבלי שהיא תשתלט על שגרת החיים.

גלוסופוביה

גלוסופוביה מגיעה לידי ביטוי בחרדה עוצמתית וכן התקפי זעם בעקבות חשש מפני עמידה מול קהל. מדובר בפוביה נדירה מאחר ורוב המבוגרים שנאלצים להתמודד עם הפוביה הזו עלולים לחוות התקפי חרדה קשים כאשר הם צריכים לדבר מול קהל של עמיתים בעבודה או אפילו במסגרת ידידותית יותר כמו למשל כינוס של הורי הגן או בית הספר. פחד מעמידה בפני קהל מתבטא לרוב גם בתחושה של חוסר אונים וכן ירידה משמעותית בביטחון העצמי ועל כן גם כאן הטיפול המקובל הוא טיפול בחשיפה כמו גם התמודדות עם הפוביה במסגרת של טיפול קבוצתי.

לסיכום

פוביות הן חלק בלתי נפרד מהחיים. אולם, כאשר הן משפיעות על איכות החיים כמו גם נדירות, היכולת לאבחן ולטפל פוחתת באופן משמעותי. מודעות של ציבור הרופאים לנושא וכן פתיחות של החברה לגבי פוביות נדירות היא זו שיכולה לסייע למבוגרים כמו גם בני נוער להתמודד, ובהתאם לכך לקבל שליטה מחודשת על פחדים חסרי בסיס שמשפיעים מאוד על איכות החיים.

 

*המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות