אילו תכונות אופי צריך בשביל להיות רופא?

בשביל להיות רופא לא צריך להיות רק איש מקצוע מעולה אלא גם אדם. למעשה, מקצוע הרפואה הוא מקצוע שדורש לא מעט תכונות אופי מרכזיות, וזאת בשל המגע של הרופא עם מטופלים כמו גם הסמכות האדירה והחשובה שהוא מחזיק תחת הטייטל של רופא. בשביל להיות רופא צריך להשקיע עשרות שנים בלימודים, אולם אם אין לו את התכונות אותן נציג כעת, היכולת להשתפר ולהפוך לרופא טוב יותר היא מוגבלת. על כן, נשאלת השאלה אילו תכונות אופי צריך בשביל להיות רופא. באמצעות אנשי מקצוע, מומחים ומטפלים איגדנו את התכונות הבולטות:

אמפטיה

לא פעם רופאים נדרשים להפעיל אמפטיה כלפי המטופלים שלהם, בייחוד כאשר מדובר במצבים רפואיים רגישים הדורשים את תשומת לבו. הפגנת אמפטיה היא חלק מהותי מהעבודה השוטפת אבל גם תכונת אופי שכל אדם ובפרט רופאים צריכים לסגל לעצמם, מתוך הבנה כי אמטפיה מאפשרת להקשיב בצורה עמוקה יותר לאנשים אחרים כמו גם מעניקה אפשרות לרופא לשים את עצמו בנעליים של המטופל בזמן מצוקה. ככל שרופא מפגין יותר אמפטיה, כך הוא יכול לספק שירות רפואי מיטבי.

אילו תכונות אופי צריך בשביל להיות רופא?

קשיבות

רופא טוב הוא רופא שקשוב למטופלים ולצרכים שלהם. קשיבות (מיינדפולס) נחשבת לאחת מהתכונות החשובות ביותר בעבור כל אדם, בוודאי לרופא. היכולת להקשיב למטופלים אבל גם לאנשי מקצוע שעובדים בשיתוף פעולה היא חיונית לטובת התפתחות אישית, ומקצועית. הקשבה אמיתית וכן מתן תשומת לב לתפיסות עולם שונות ואפילו מנוגדות משלו יכולות לסייע לרופאים להפוך לרופאים טובים אבל חשוב מכך, להפגין אנושיות שהינה מצרך חשוב ביותר בהליך טיפול רפואי, מאחר וכאשר רופא אינו קשוב לדברים של המטופלים הוא עשוי להעניק טיפול ואבחנה שגויים.

סקרנות

עולם הרפואה מתקדם כל הזמן ולכן רופא חייב לפתח סקרנות בריאה כלפי תחום ההתמחות שלו, מתוך מטרה להתפתח ולקבל כלים וידע שבמסגרתם הוא ידע לטפל בצורה טובה ואיכותית יותר. רופא שתקוע במקום ולא מפתח סקרנות כלפי תחומים נוספים בעולם שבו הוא עוסק הוא רופא שעשוי להישאר מאחור ואף להעניק טיפול שאינו תואם את הסטנדרט הרפואי המקובל, ועל כן סקרנות היא חלק בלתי נפרד מתכונות האופי שכל רופא צריך לסגל לעצמו.

אנושיות

כל רופא צריך להסתכל על הרופאים שלו בעין אנושית ולא כלקוח. אנושיות היא תכונת אופי חשובה מאחר והיא מהווה את הפתח לדיבור המתבצע בגובה העיניים ולא בהתנשאות, מתוך הבנה כי אנושיות היא חלק חשוב ביותר בתהליך של טיפול והחלמה. פעמים רבות כאשר רופא אינו מפגין אנושיות כלפי המטופלים או הצוות עמו הוא עובד הוא נתפס כאדם קר ועל כן הפגנת אנושיות היא חלק משמעותי מהעבודה כמו גם יצירת קשר אנושי עם א.נשים שנמצאים במצב מורכב, וזקוקים לסיוע מצד הרופא.

נגישות