לא לכל אחד – מה שכל רופא צריך לדעת על תופעות הלוואי של מינוקסידיל

מינוקסידיל

תופעה של נשירת שיער היא תופעה מוכרת ונפוצה מאוד שאינה מבדילה בין דת גזע או מין. למעשה, מדובר בתופעה כל כך נפוצה עד כדי כך כי אחד החיפושים הנפוצים ביותר הוא "איך להתמודד עם נשירת שיער", וזאת בשל ההשפעות הדרמטיות של הנשירה על הדימוי והביטחון העצמי. השיער שלנו הוא כתר ראשנו וכאשר השיער דליל ונושר הקונוטציה הראשונית היא של אדם חולה, ועל כן רבים מחפשים פתרונות אפקטיביים לטובת עם התמודדות עם הנשירה אשר עלולה ליצור לא רק פגיעה משמעותית בדימוי ובביטחון העצמי אלא גם קרחות שבהן בעתיד ניתן יהיה לטפל רק באמצעות טיפולים מתקדמים. עולם הרפואה לא נשאר אדיש לביקוש האדיר לתכשירים ייעודים לנשירה, ועדות לכך ניתן למצוא בשימוש שנעשה כיום בתרופת המינוקסדיל. מדובר בתכשיר פורץ דרך ומבוקש מאוד לטובת התמודדות עם התקרחות ונשירה, אולם צריך להבין לעומק את ההשלכות של השימוש הקבוע בתרופה, מאחר וגברים כמו גם נשים שניסו דיווחו על שביעות רצון מהתוצאות אך גם על תופעות לוואי הנלוות לשימוש קבוע.

מהי מינוקסידיל ומהן תופעות הלוואי?

מינוקסידיל  היא תרופה שייעודה המקורי היה לטיפול בהפחתת לחץ דם גבוה, אולם לאור מחקרים שנערכו  לגבי ההשפעה של הצורה הפעילה של התכשיר נמצא כי מדובר בתרופה אפקטיבית מאוד לטובת התמודדות עם נשירה והתקרחות. אין מדובר בתרופה אותה נוטלים באופן אוראלי אלא בתכשיר המגיע בצורה של קצף או משחה בריכוז של 5%  או 2% אותה מורחים על הקרקפת עד אשר היא נספגת. לאחר שהיא נספגת בקרקפת היא מרחיבה את הנימים ובהתאם לכך יוצרת זרימת דם לקרקפת המשפיעה באופן ישיר על זקיקי השיער. התרופה איננה מאושרת לשימוש בעבור בני נוער אלא רק בעבור מבוגרים מעל גיל 18 שסובלים מתופעה של התקרחות. בנוסף, מאחר ומדובר בתרופה שמרחיבה את כלי הדם היא אסורה  לשימוש לנשים בהריון כמו גם נשים מניקות. זאת ועוד, במידה ואתם סובלים מבעיות בכלי הדם או ממחלות רקע, הטיפול בתרופה עשוי להזיק לכם ולכן צריך להיוועץ עם הרופא. על כן, אם אתם רוצים להתחיל ולהשתמש רצוי קודם כל להתייעץ עם הרופא שלכם, לא רק לטובת בדיקת התאמה אלא גם לטובת הבנה מעמיקה לגבי תופעות הלוואי. באתר Balding תוכלו לקרוא את כל המידע אודות השימוש בתרופה כמו גם תופעות הלוואי הכוללות בין היתר: גרד ופריחה, בחילות ושלשולים, דפיקות לב, עלייה פתאומית במשקל ועוד.  ישנן גם תופעות לוואי נדירות יותר ולכן צריך לקחת את זה בחשבון כאשר מתחילים  להשתמש בתכשיר.

נשירת שיער – לא גזרת גורל

כפי שציינו בתחילת הסקירה, התמודדות עם נשירת שיער כמו גם התקרחות היא התמודדות לא פשוטה שמובילה לחיפוש אחר פתרונות מיידיים שיכולים לסייע לטובת עיכוב הנשירה וכן עידוד צמיחת השיער באמצעות שימוש בתכשיר שנמצא כיעיל לשימוש בטווח הרחוק. יחד עם זאת, כמו לכל תרופה גם לתרופה מהסוג הזה יש השפעות פיזיות שעלולות להיות גם קיצוניות, ולכן צריך לקחת את זה בחשבון כאשר מחליטים לנסות את התרופה. נוסף לכך, רצוי לסגל לעצמכם גם אורח חיים בריא ומאוזן הכולל פעילות גופנית סדירה, תפריט תזונה המותאם לחוסרים תזונתיים באם קיימים וכן שימוש בתוספי תזונה ייעודים שיכולים גם הם לסייע לטובת התמודדות עם הנשירה והתקרחות.

זכרו כי תרופה לבדה איננה יכולה להצמיח מחדש את השיער אלא נדרש לבצע שינויים באורח החיים שיפחיתו את רמות הלחץ (גורם ישיר לנשירה) ובהתאם לכך יאפשרו לכם ליצור תמהיל נכון של טיפול ועיכוב בנשירה.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות