שמות את נעלי העקב בצד: איך נעליים גבוהות משפיעות על הבריאות שלנו?

אם עד לפני מספר שנים נעלי העקב היו חלק בלתי נפרד מארון הנעליים של כל אישה, בשנים האחרונות אנו עדים למגמה שבמסגרתה יותר ויותר נשים מחליטות לזרוק את נעלי העקב, ולהחליף אותן בנעליים שטוחות. למעשה, נעליים גבוהות משפיעות באופן ישיר על הבריאות מאחר והליכה על עקב בניגוד לנעל שטוחה היא לא הליכה טבעית, ועל כן היא גורמת לעומס גדול המופעל על החלק העליון של הגב. בנוסף, ככל שהעקב גבוה יותר, כך היכולת לשמור על שליטה הוא נמוך ועל כן לא מעט נשים חוות נפילות שיכולות להוביל לפציעות חמורות, כמו למשל סיבוב של הקרסול. בבריטניה נערך לפני מספר שנים מחקר שהראה כי ארבע מתוך עשר נשים סבלו מפציעה בעקבות נפילה מעקב, ועל כן למרות המראה האלגנטי וכן היכולת להיעזר בנעל עקב בשביל ליצור מראה אלגנטי ומרשים, לטווח הרחוק הן משפיעות באופן משמעותי על היכולת לשמור על הברכיים כמו גם הקרסול.

הגיע הזמן לזרוק את נעלי העקב – ולעבור לנעל שטוחה

אורטופדיים מישראל כמו גם מרחבי העולם ממליצים לנשים החל מגיל 40 להפסיק לנעול לחלוטין נעליי עקב, ולעבור לנעליים שטוחות. אם עד לפני מספר שנים היכולת לבצע רכישה של נעל שטוחה אופנתית, שיקית ואלגנטית הייתה מוגבלת למדי, כיום ניתן לבצע רכישה של נעליים שטוחות בדמות נעלי בובה או נעלי ספורט שהפכו לטרנד שכובש את עולם האופנה, ולא בכדי. במקום לחוש חוסר נוחות בעקבות נעלי עקב שגם גורמות ללחץ באזור הברכיים אבל גם על הקרסול והאצבעות. תופעה שכיחה שמתרחשת בעקבות נעילה של נעלי עקב היא נעילה של עיוות של עצמות האצבעות לצד שחיקה של הסחוסים, ועל כן הטרנד של מעבר לנעליים שטוחות הוא לא רק בעל היבט אסתטי אלא גם היבט בריאותי ראשון במעלה, כל זאת כחלק מיצירה של תמהיל שלוקח בחשבון גם את הפן האופנתי אבל לא פחות מכך גם הפן הבריאותי.

 

 

כיצד לבחור נעל שטוחה?

בחירה של נעל שטוחה צריכה להתבצע בהתאם למבנה כף הרגל. אם אתן נועלות נעלי עקב באופן קבוע, חשוב קודם כל לבחון האם יש לכן פגיעה בדמות עיקום של האצבעות או תחושה של שריפה, הן בזמן ההליכה עם נעל עקב או בזמן הליכה עם נעל שטוחה. המעבר לנעל שטוחה מנעל עקב עלול להיות קשה למדי בעבור נשים שרגילות לנעול נעל עקב למשך כל שעות היום. מעבר לכך, חשוב להתאים את סוג הנעל לעונת השנה ולבחור נעל שמתאימה בריאותית לעונה חמה או לעונה קרה ולוודא כי הוא יושב בצורה מדויקת על הרגל ונותן תמיכה טובה לגב.

בנוסף, עדיף לבחור בנעל שטוחה בעלת עיצוב על זמני וקלאסי, כך שניתן יהיה לשלב את הנעל עם כל אאוטפיט – החל מחליפת עסקים  ועד לאירוע כמו יום החתונה. עם מגוון עצום של דגמים וכן מחירים נגישים לכל כיס, אין ספק כי לאור ההשפעה הבריאותיות החמורה של נעל עקב שהיא אומנם אופנתית, אך בעלת השלכות ארוכות לטווח בכל הקשור לבריאות הברכיים, קרסוליים וכן הצוואר והגב.

לסיכום

רכישה של נעל שטוחה מהווה הזדמנות מצוינת להיפטר מנעל העקב וליצור מראה מרשים, שיקי ובעיקר נוח. קבלת השראה דרך הרשתות החברתיות וכן איתור של חברה מקצועית המתמחה בתחום היא זו שתבטיח לא רק השקעה כספית משתלמת אלא גם סטייל על זמני.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות